Zöld mezőitől és erdős völgyeitől vad partjaiig Wales a történelem során számos hatalmi harc csataterévé vált, és az ország erős identitással rendelkezik, lenyűgöző történelemmel, örökséggel és kultúrával. Nem utolsósorban kastélyai, amelyek nemcsak a történelemben játszott szerepük, hanem építészetük és ellenálló képességük miatt is lenyűgözőek.
A Raglan-kastély vitathatatlanul az ország egyik legnagyszerűbb kastélya, és népszerű filmes díszlet (többek között a Merlin című brit tévésorozat egyes részeit is itt forgatták). A gyönyörű walesi táj drámai hátterében álló kastélyt 150 évvel a várépítés viharos fénykora után építették, és úgy tervezték, hogy lenyűgözze és megfélemlítse a látogatókat. Sir William ap Thomas, „Gwent kék lovagja” alkotta meg az 1435-ben épült, ma is álló, vizesárokkal körülvett Nagy Tornyot, míg fia, Sir William Herbert, Pembroke grófja a szintén régóta fennálló kaputornyot és annak lenyűgöző védelmi rendszerét.
Worcester több grófjának tulajdonában az erődítmény-palota pompás kastély lett, divatos hosszú galériával és Nagy-Britannia egyik legszebb reneszánsz kertjével. A koronához való hűség azonban bukását okozta, és a 800 fős helyőrség és az angol polgárháború egyik leghosszabb ostroma ellenére a parlamentáris erők kezére került, és szándékosan lerombolták. Érdekesség, hogy az 1950-es években egy tehénistállóban találták meg az elrabolt kincsek egyik darabját, egy Tudor-kori faburkolatot. A kastély ma is lenyűgöző építmény, amelyet érdemes meglátogatni és bejárni.
A Conwy-kastély vitathatatlanul Európa egyik legpompásabb középkori erődítménye, amely 700 év után is Conwy városa fölé magasodik. I. Edward király és építésze, James of St George mester mindössze négy év alatt (1283-1287) építették fel mind a várat, mind a várost körülvevő 1,3 km hosszú falgyűrűt, ami hihetetlen teljesítmény, amelyet a világörökségi besorolással is elismertek.
Ez a híres erődítmény ma is elképesztően jó állapotban van, és Wales legépebben megmaradt középkori királyi lakosztályait tartalmazza. A magas függönyfal és a nyolc magas torony lenyűgözően emelkedik, és a tornyokban található felújított csigalépcsőknek köszönhetően teljes kört tehetünk a vár harcai körül. A távolban a sziklás walesi Snowdonia-hegység látható, míg alatta Conwy kikötője és szűk utcái húzódnak.
Egy walesi hercegtől, Llywelyn ap Gruffuddtól való félelem miatt épült Caerphilly vára, Wales leghatalmasabb középkori vára. Annak ellenére, hogy kétszer is megpróbálta lerombolni, mielőtt elkészült volna. A nagyhatalmú walesi herceg felemelkedése arra késztette a márki Lord Gilbert de Clare-t, hogy kétszeres gyorsasággal építse fel a félelmetes erődítményt, és 1268-tól Wales legnagyobb várát, és egész Nagy-Britanniában Windsor után a második legnagyobbat. Hatalmas falaival, tornyaival és kapuépületeivel, valamint az összesen 30 hektárnyi területet lefedő, kiterjedt vízi védműveivel valóban hatalmas épület volt.
Llywelyn halála után az erődöt palotává alakították át, vadasparkkal és északi tóval, a nagycsarnokot pedig később díszes stílusban átalakították. Ma a kastély fenségesen áll, délkeleti tornya, amely a polgárháborús puskaporos támadások okozta sérülések miatt bizonytalan szögben dől, ma az egyik legkedveltebb jellegzetessége. Lenyűgöző látványt nyújt.
Caernarfon várát világszerte a középkor egyik legnagyobb épületeként ismerik el, és a világörökség része. I. Edward és katonai építésze, James of St George mester James of St George projektjének részeként épült, amelynek során 47 éven át építették a várat, a városfalakat és a rakpartot, és 25 000 fontba került.
Fenségesen áll a Seionm folyó partján, azonban nem csak az építmény, hanem a vár története is fontos. Eleanor királynő 1284. április 25-én itt hozta világra a királyi herceget, a későbbi II. Edwardot, aki egy új királyi dinasztia kezdetét jelentette. 1301-ben mutatták be a walesi nemességnek, mint herceget, „aki Walesben született, és soha egy szót sem tudott angolul”, és ő lett Wales első angol hercege. Így az elmúlt 700 évben a walesi hercegi címet hagyományosan az uralkodó legidősebb fia viselte. 1911-ben Caernarfon vára adott otthont Edward herceg beiktatásának (köszönhetően Nagy-Britannia eddigi egyetlen walesi miniszterelnökének, David Lloyd George-nak), 1969-ben pedig a vár ismét fontos szerepet játszott, amikor Károly herceg beiktatásának adott otthont.
Wales fővárosának, Cardiffnak a szívében található a Cardiff Castle, egy figyelemre méltó helyszín, amely több mint 2000 éves, ugyancsak lenyűgöző történelemmel rendelkezik. A vár gazdag múltra tekint vissza, a római kori katonák szállásától kezdve a nemes lovagok udvartartásának tanúságtételéig.
A Bute család tulajdonában lévő épületet a viktoriánus kor romantikus fantáziavilágává alakították át, mivel a „különc zseni” William Burges építész szabad kezet kapott, hogy elképesztően pazar és fényűző belső tereket hozzon létre. Egy mai látogatás során a család gazdag életébe bepillantást engedő, lélegzetelállító, falfestményekben, ólomüvegekben, aranyozásban és kiváló kézműves munkában gazdag termei tárulnak elénk. Eközben a közelmúltban épült újszerű épületek, mint például a háborús óvóhelyek egy másik letűnt korszakról árulkodnak, amikor a kastély alagútjait a második világháború légitámadásai idején menedékhelyként használták. Annyi évnyi történelem és annyi felfedeznivaló.
|
Értékeld te is!