A múzeumban a kelta korból származó régészeti leleteket láthatunk. Az egyedülálló kiállítási tárgyakat felvonultató gyűjtemény átfogó képet ad Közép-Európa legrégebbi, önálló népcsoportjának kultúrájáról.
A Halleini Kelta Múzeum egész Európában az egyik legjelentősebb kelta kultúrával foglalkozó gyűjteménynek számít. A múzeum a kelták világáról adott átfogó kép mellett bepillantást enged a dürrnbergi sóbányászat történelmébe, Hallein városának fejlődésébe és a "Csendes éj, szentséges éj" kezdetű karácsonyi dal keletkezésének történetébe.
A múzeumban őrzik a Dürrnbergnél 1949 után feltárt valamennyi ásatási leletet. A kiállítás fénypontját egy kelta törzsi vezető sírjából származó tárgyak jelentik, akit egy kétkerekű harci szekérre helyezett, fából készült koporsóban temettek el. Az érintetlen sír az i. e. V. század második feléből származik, és 1959-ben találtak rá a Moserstein fennsíkján.
A gyerekek egy kifestőkönyvet kapnak kiállításvezetőként. A két kelta gyerek, Miko és Ilka segítségével ismerhetik meg a kelták világát.
A Salzburg közelében található Halleinban a világ egyik legrégebbi sóbányáját tekinthetik meg az érdeklődők. A bányatúra útvonala egy ízben a német-osztrák határt is érinti a föld alatt.
A Hallein melletti Bad Dürrnberg sóbánya a világ egyik legrégebbi sólelőhelye. Az itt fekvő hegyekben még a kelta vadászok fedezték fel az értékes ásványt, meg is kezdték bányászatát. Az élelmiszer tartósítása, a bőrök kikészítésére és ételek ízesítésére szolgáló értékes ásvány hozta meg a gazdagságot a későbbi Salzburgi Hercegérsekségnek. 21 szinten 65 km-nyi járat húzódik a hegy gyomrában, ahol 1989-ig folyt aktív bányászat.
A Salzburghoz közeli hegy a kősó bányászata messze a vaskorba nyúlik vissza. A só szerves maradványokra gyakorolt konzerváló hatása már sok olyan évezredes kincshez juttatta a régészeket, amely más körülmények között valószínűleg menthetetlenül elveszett volna. A Hallstatt-Dachstein régió ősi sóbányászati területei e tekintetben különösen termékenynek bizonyultak, de a salzburgi Dürrnberg is sok bizonyítékot hozott felszínre a múltból.
A látogatók a vezetés során megismerik a sóbányászat jelentőségét. Fehér védőruhát kapnak, majd egy kisvasúttal indulnak a bányába, ahol csúszdákon kell leereszkedni egyik tárolóból a másikba. A bányatúra útvonala egy ízben a német-osztrák határt is érinti a föld alatt.
Különleges látnivaló a színes fényekkel megvilágított föld alatti tó - amelyen a tutajozás a program része- , és a bányamúzeum kiállítása.
A falu alatti területen nyílik a ma is termelő sóbánya bejárata. A vezetés másfél órás.
Közvetlenül a bánya bejárata mellett létesítették nemrég a kelta falu (Keltendorf Salina) rekonstrukcióját, mely bemutatja a 2500 évvel ezelőtt itt élt népcsoport mindennapjait.
2021-ben a bánya egy 10 millió eurós beruházásnak köszönhetően teljesen megújult. A só teljes körforgását bemutatja be a lelőhely kialakulásától történelmi és a bányászaton át a közvetlenül a helyszínen történő sótermelésig.
Belépő: 19 euró/felnőtt, 9,50 euró/gyerek (4-15 év), 38 euró/családi jegy.
A belépőjegy érvényes még a sóbánya mellett található keltafaluba (Keltendorf Salina), a halleini Keltenmuseumba és Stille-Nacht-Museumba. Magyar nyelvű audio-guide is kölcsönözhető. 2 euró az Audio Guide kölcsönzési díja.
4 év alatti gyermekeknek nem ajánlott a bánya látogatása.
A bányában 7 és 10 Celsius fok között van a hőmérsékelt.
A bánya bejáratánál nagy, ingyenes parkoló van.
A bobpálya starthelyére felfelé libegővel (Zinkenliften) mehetünk, lefelé pedig 2, 2 km hosszan a bobbal.
A völgyállomás Bad Dürrnbergben található, amely Hallein városrésze.
A libegő hegyállomásánál (Zinkenkogel, 1312 m) Berg- und Skimuseum található.
Franz Xaver Gruber egykori lakóháza Halleinben a "Csendes éj, szentséges éj" karácsonyi ének keletkezésének és elterjedésének történetével ismertet meg. A múzeumban látható a dal eredeti partitúrájának kézirata.
A kiállítást a dal zeneszerzőjének, Franz Xaver Grubernek személyes hagyatékából származó eredeti bútorzat egészíti ki. Megtekinthető többek között a gitár is, amelyen először csendült fel a világszerte ismert karácsonyi ének.
Halleinben található Franz Xavér Gruber (1787-1863) sírja, ahol karigazgató és orgonista volt. Gruber szerezte Oberndorfban a zenéjét a Stille Nacht c. karácsonyi dalnak (szövegét Joseph Mohr írta). Sírjához minden év karácsonyán sokan zarándokolnak el, hogy megköszönjék és az eredeti gitárkísérettel újra előadják a dalt.
Belépő 2020-ban: 4,50 euró/felnőtt és 2 euró/gyerek.
|
Értékeld te is!