A vendégek a 800 lakosú, Vorarlberg határán, a közel 1600 méteres magasságban fekvő Galtür tökéletes környezetet találnak az egész családdal való aktív pihenéshez.
A déli Silvretta-csoport és az északi Verwall-csoport impozáns háttere Tirol egyetlen klimatikus gyógyhelye körül nyílik meg. A Silvretta gleccserrel borított hegyóriásai sehol máshol nem tűnnek szebbnek és kézzelfoghatóbbnak, mint Galtürben.
Az ideális tengerszint feletti magasságnak köszönhetően mind nyáron, mind télen ideális feltételek biztosítottak a hegyvidéki aktív pihenéshez, ugyanakkor különösen a pihentető, energiaraktárakat feltöltő nyaraláshoz.
Az Alpinarium Galtür központi eleme a 345 méter hosszú és 19 méter magas védőfal, amelyet az 1999. február 23-i lavina után építettek. A védőfal és a múzeum kombinációja révén az Alpinarium Galtür speciális információs, dokumentációs és kiállítási központ.
Az 1999. február 23-án az évszázad lavinája 31 ember halálát okozta. Egy nappal később a szomszédos Valzurban további hét ember vesztette életét egy lavinában.
Délután 4 óra volt, amikor a Hinteres Paznauntal völgyében lévő, mintegy 800 fős közösségben elkezdődtek az események. Hetekig tartó hatalmas havazás és napokig lezárt bekötőutak után a Galtür-től északra, a Grieskopf és a Grieskogel közötti gerinc alatt, több mint 2700 méteres magasságban egy lavina tört le a lejtőről, és több mint 200 km/h sebességgel - mintegy 100 méter magas porfelhővel - 400 méteres szélességben dübörgött le a völgybe. Több mint 300 000 tonna hó került mozgásba, és részben tizenegy házat sodort el a fő érintett Winkl körzetben. A hótömegek csak Galtür központjában álltak meg.
A hatalmas hótorlasz pusztítás nyomát hagyta maga után. A lakosok és a nyaralók másnap reggelig magukra maradtak. A hóvihar megakadályozta, hogy helikopterek szálljanak fel mentőcsapatokkal. Galtürbe csak 14 órával a baleset után lehetett eljutni légi úton.
Mire a mentőcsapatok megérkeztek, kilenc embert már kimentettek. A hó több mint 50 embert temetett el, több mint 20-at viszonylag gyorsan kimentettek. A Hintere Paznauntalba további mentőcsapatokat, lavinakutyákat és gyógyszereket repültek, a sérülteket pedig kórházba szállították.
Február 24-én délután az Ischglhez tartozó Valzur települést is lavina érte. Hét ember vesztette életét.
Galtür 1999 - ez volt egyben Ausztria történetének legnagyobb légihídja. Németországból, az USA-ból, Franciaországból és Svájcból érkező külföldi fegyveres erők segítségével több mint 18 000 embert szállítottak ki a völgyből, és több mint 3000 repülést hajtottak végre. A halottak közül sokakat csak napokkal a baleset után - utoljára február 27-én - tudtak kimenteni a betonkemény hótömegekből. Ezekben a napokban a világ minden tájáról újságírók százai tudósítottak élőben az eseményekről.
A galtüri és valzuri lavinák összesen 38 halálos áldozatot követeltek. Galtürben 6 helyi lakos és 25 nyaraló volt érintett. A külföldi áldozatok Németországból, Hollandiából és Dániából érkeztek.
Az osztrák fegyveres erők támogatásával végzett takarítási munkálatok több hétig tartottak. 1999 nyarán a mintegy 1600 méteres magasságban fekvő üdülőhelyen kiterjedt lavinavédelmi intézkedéseket hajtottak végre. Két, 104 és 360 méter hosszú és tizenkét méter magas természetes kőgátat építettek. Közvetlenül mögöttük 2003-ban épült fel az "Alpinarium" - a magashegyi régiók élet- és kultúrkörnyezetének dokumentációs központja. Itt található a lavinák áldozatainak emlékműve. A Grieskogelre acél hóhidakkal ellátott támasztékot is telepítettek. Az elpusztult házakat szigorú építési szabályok szerint építették újjá.
Galtürben összesen tízmillió eurót fektettek be a lavinavédelembe.
|
Értékeld te is!